Informacje o stronie


Początki

Taaak..., minęło już trochę czasu od momentu uruchomienia Cmentarium. Najzabawniejsze jest, że miała to być kolejna efemeryczna strona na zaliczenie informatyki ;-) No, może tak nie do końca "efemeryczna".


Sowa przy pracy ;-)
(fot. Salissa)

Cmentarzami interesuję się od "niedawna", bo od 2001 r. Czemu wybrałam sobie akurat takie hobby?

Cóż, częściowo jest temu winna moja "Muti", która zamiast wypuścić mnie na podwórko z kluczem u szyi, przeganiała mnie przez całą wartą zobaczenia Warszawę, w tym także jej nekropolie. Poza tym, kiedy byłam "piękna i młoda" (czyli dawno temu i nieprawda ;)) uległam fascynacji "mroczną stroną życia" ;). I chociaż gotycyzm nigdy mnie nie wciągnął, to jednak nadal pozostaję "sympatykiem idei". W ramach tych zaintersowań sięgnęłam kiedyś po pracę Jacka Kolbuszewskiego pt. Cmentarze i... się wkurzyłam. Wówczas wydawało mi się, że książka nie wyczerpuje tematu, że można napisać więcej, i że ja, niedoszła studentka historii sztuki, która ledwo się na studia dostała, stworzę coś lepszego ;)

Tak więc w 2001 r. powstało Cmentarium, które miało być kompendium wiedzy o cmentarzach, taką rozszerzoną i bardziej uporządkowaną wersją książki p. Kolbuszewskiego. Cóż, szybko się przekonałam, iż porwałam się z motyką na słońce. Temat jest bowiem naprawdę obszerny, dotyka tak wielu dziedzin (historia kultury, sztuki, prawa), że jeden człowiek tego nie ogarnie :(

No ale jakoś to jeszcze ciągnę, głównie dlatego, że jak już chcę wszytko w diabły rzucić, to ktoś przesyła maila, że mu się strona podoba i oby tak dalej, i w ogóle... ;-). A poza tym, coś trzeba w życiu robić, żeby nie zwariować :)

Adres redakcji

Właściwie za Cmentarium jest odowiedzialna tylko jedna osoba, czyli JA - Sowa płci żeńskiej (czasami autorki/autorzy mailów mają problem, czy zwracać się do mnie per Pan czy Pani. Toteż wyjaśniam, iż najwłaściwsze są zwroty: Wielmożna, Jaśnie Oświecona, w ostateczności Pani ;)).

Podziękowania

W ciągu tych wszytkich lat spotkałam kilka osób, które dopingowały mnie, aby to wszystko dalej ciągnąć i ogólnie służyły pomocą. Coby ślad po nich nie zaginął, pozwolę sobie tu o nich wspomnieć:

 • Drowka - pomagała mi w kwestiach technicznych, związanych ze stroną;
 • Evil - namiętnie mi wmawiała, że ktoś czyta moje dłuuugie teksty; ;-)
 • Hell - w przypływie altruizmu udostępnił swego czasu miejsce na Galerię, za co Pan Bóg mu zapłać; ;-)
 • Kazik - skanowanie zdjęcia, jakość usług pozostawiała trochę do życzenia, ale liczy sie "gest"; :P
 • Maria Karolina - ciągle mi wmawia, że moje teksty są ciekawe, że ktoś je czyta i że to wszytko ma sens ;) Chwała jej za to :)
 • MM - pomaga rozwikłać zawiłe (dla mnie) kwestie edytorsko-redaktorskiei i podobnie jak w/w wspiera duchowo ;)
 • Nasgar - filantrop i niepoprawny altruista, który w czynie społecznym od początku 2005 r. do 2007 r. hostował Cmentarium, odmawiając przyjęcia jakiegokolwiek zadośćuczynienia. Doprawdy dziwny człowiek; ;-)
 • Salissa - dawno użyczała skanera, dzięki czemu Cmentarium w ogóle ruszyło. Od czasu do czasu udostępnia też swoje zdjęcia. Jest również jedną z neiwielu osób, która rozumie ideę zwiedzania różnych miast zaczynając od ich cmentarzy ;-)

Oprócz powyższych szczególne podziękowania należą się wszytkim bibliotekarkom i bibliotekarzom. Bez opracowanych przez nich bibliografii, katalogów czy podjętej ostatnio digitalizacji zbiorów bibliotecznych nigdy bym nie dotarła do wielu fascynujących książek. Szkoda, że ich praca przez ogół społeczeństwa bywa niedoceniana (co przekłada się na żenująco niskie zarobki) :(

 Do góry


FAQ, czyli Najczęściej Zadawne Pytania

 1. Czy można wierzyć tekstom zamieszczonym w Cmentarium?
 2. Dlaczego na stronie nie ma nic o...!?
 3. Dlaczego w spisach zmarłych pochowanych na cmentarzu X nie ma mojej prababci?
 4. Czy mogę dodać nazwisko mojej prababci do spisu zmarłych pochowanych na danym cmentarzu?
 5. Czy Sowa może mi wskazać grób mojej prababci na cmentarzu X?
 6. Czy Sowa mogłaby wskazać/pomóc mi znaleźć grób mojej babci?
 7. Czy Sowa mogłaby napisać tekst do mojej strony www?
 8. Czy Sowa mogłaby powiedzieć mi coś na temat cmentarza X lub wskazać konkretne źródła?
 9. Czy wujek X miał prawo pochować ciocię Y w moim rodzinnym grobowcu?
 10. Prawa autorskie
 11. Co mogę napisać w Księdze Gości?
 12. Dlaczego obrazki są takie małe i dlaczego nie mogę ich ściągnąć?
 13. Kto za tym wszytkim stoi?


1. Czy można wierzyć tekstom zamieszczonym w Cmentarium?

Właściwie tak ;)

Dokładam wszelkich starań, aby treści tu zamieszczone były prawdziwe i rzetelnie opracowane.

Przekopuję się przez biblioteki, zamęczam znajomych, a ze stron www korzystam tylko wtedy, kiedy nigdzie indziej nic nie znajdę (dotyczy to zwłaszcza polskiego internetu). Jeśli powołuję się na czyjeś tezy, zaznaczam to w przypisie. Pod każdym opracowaniem podaję też źródła, z których korzystałam.

Przy ew. ocenie merytorycznej mojej twórczości proszę jednak zwrócić uwagę na następujące fakty:

 • Cmentarium istnieje od 2001 r., kiedy dopiero zaczęłam interesować się tematyką cmentarną, a i wiedzę z innych dziedzin miałam zaledwie podstawową. Tym samym starsze teksty mogą nie być na odpowiednim "poziomie naukowym". W miarę możliwości staram się je poprawiać, ale to potrwa :(
 • ze względu na to, że stale się "dokształcam" w cmentarologii, wszytkie opracowania mają tak naprawdę charakter "otwarty" tzn. jeśli uda mi się dotrzeć do nowych materiałów, wtedy tekst pierwotny jest uzupełniany i rozszerzany. W żadnym wypadku proszę ich nie traktować jako "prawdy absolutne" i "ostateczną wersję wydarzeń" :)
 • "errare humanum est" ;), takoż i ja zdaję sobie sprawę, że w wielu kwestiach mogłam się omylić lubo coś zrozumieć źle. Jestem więc otwarta na wszelkie uzasadnione i poparte literaturą uwagi lub korekty.

Podkreślam: nie jestem specjalistką "w dziedzinie", nie prowadzę żadnych badań i nie mam wykształcenia historycznego :-( Moje teksty mają charakter kompilacji, takiego opracowania lub streszczenia wielu źródeł wzbogaconego o uwagi "hieny cmentarnej" (czyli mnie ;) ).

 Do góry

2. Dlaczego na stronie nie ma nic o...!?

Są dwie możliwości:

 • temat nie został jeszcze opracowany;
 • nie szukałaś/eś dość cierpliwie ;)

Jestem tylko jedną, małą Sową ;), a temat jest obszerny. Opracowanie poszczególnych zagadnień trwa. Niektórych tematów nigdy się nie podejmę, bo mnie po prostu nie interesują lub są już strony na ten temat (np. cmentarze wojskowe)

Co do szukania, to sądzę, że strona została wykonana dość przejrzyście i naprawdę nietrudno się na niej odnaleźć ;) A że dużo tego, to chyba dobrze... :P

 Do góry

3. Dlaczego w spisach zmarłych pochowanych na cmentarzu X nie ma mojej prababci?

Spisy zmarłych powstały w oparciu o dostępne mi monografie cmentarzy, które zazwyczaj uwzględniają głównie groby tzw. zasłużonych.

Nie jestem w żaden sposób odpowiedzialna za dobór nazwisk!

 Do góry

4. Czy mogę dodać nazwisko mojej prababci do spisu zmarłych pochowanych na cmentarzu X?

Tak. Spisy uzupełniam tylko na wyraźną prośbę (via email) koniecznie zawierającą lokalizację grobu (kwatera).

 Do góry

5. Czy Sowa może mi wskazać grób mojej prababci na cmentarzu X?

Nie. Nie udzielam informacji o osobach pochowanych na danym cmentarzu! Tego typu dane posiada tylko Zarząd danej nekropolii i to z nim należy się kontaktować (adresy można znaleźć m.in. w Panoramie Firm).

 Do góry

6. Czy Sowa mogłaby wskazać/pomóc mi znaleźć grób mojej babci?

Nie, bo są to zazwyczaj żmudne poszukiwania, do których cierpliwość mają chyba tylko genealodzy ;) Wszytkim "zainteresowanym" radzę jednak zacząć od ustalenia miejsca i parafii zgonu oraz przeszukania lokalnych archiwów kościelnych i/lub państwowych.

 Do góry

7. Czy Sowa mogłaby napisać tekst do mojej strony www?

Nie. Nie podejmuję się współpracy (zwłaszcza pisania tekstów) z żadnym portalem, wydawnictwem itp., gdyż po prostu nie mam czasu :(

 Do góry

8. Czy Sowa mogłaby powiedzieć mi coś na temat cmentarza X lub wskazać konkretne źródła?

Zazwyczaj nie. Nie sporządzam bibliografii ani wykazów źródeł na zadany temat. Innymi słowy: maturzyści nie oczekujcie, że ułatwię Wam zrobienie prezentacji!

Nie znaczy to, że nie odpowiadam na pytania "z dziedziny". Jeśli znam na nie odpowiedź, to jak najchętniej podzielę się swoją wiedzą.

Nie jestem jednak omnibusem i nie będę za kogoś prowadzić specjalnych poszukiwań bibliograficznych, bo:

 • nie mam na to czasu;
 • na tym polega praca naukowa, aby samemu szukać odpowiedzi;
 • do katalogów bibliotecznych czy bibliografii każdy może zajrzeć.

Dlatego mogę co najwyżej wskazać GDZIE szukałabym informacji dotyczących danego zagadnienia, ale nikomu nie podam "na talerzu" stosownej literatury.

Powtarzam: nie jestem nieużytą jędzą (no, może trochę ;)) , ale nie jestem też naukowcem i wiedza, do której mogę dotrzeć jest dostępna także dla Was.

 Do góry

9. Czy wujek X miał prawo pochować ciocię Y w moim rodzinnym grobowcu?

Nie wiem.

Nie udzielam porad prawnych, bo się na tym nie znam :( Polskie prawo jest, jakie jest i nawet lektura stosownych ustaw wymaga wiedzy prawniczej.

 Do góry

10. Prawa autorskie

W dzisiejszych czasach, to temat drażliwy. Ja także mam nieczyste sumienie, jeśli chodzi o podawanie źródeł (ale to tylko przez sklerozę! ;)), toteż nie ograniczam innym korzystania z mojej twórczości. Z dwoma zastrzeżeniami:

 1. proszę informować mnie o ewentualnym wykorzystaniu elementów strony (teksty, zdjęcia);
 2. proszę podawać źródło wykorzystanych przez Was materiałów (tekstów, zdjęć) wraz z linkiem do Cmenatrium.

Nic to nie kosztuje, a i spokój duszy zapewni ;-)

Z zasady nikomu nie odmawiam, więc proszę się liczyć z tym, że ktoś-gdzieś już wcześniej mnie "zacytował". Może się więc zdarzyć, że dwa konkurujące ze sobą serwisy będą miały tę samą treść mojego autorstwa. W miarę możliwości będę informować o takiej ewentualności.

 Do góry

11. Co mogę napisać w Księdze Gości?

Prawie wszytko ;) Jednakże wpisy o treści obraźliwej, zawierające wulgaryzmy lub... rażące błędy ortograficzne czy interpunkcyjne będą kasowane.

 Do góry

12. Dlaczego obrazki są takie małe i dlaczego nie mogę ich ściągnąć?

Od stycznia 2010 r. za wyświetlanie obrazków odpowiedzialny jest skrypt lytebox, dzięki czemu przeglądanie ilustracji jest wygodniejsze. Jedną z zalet skryptu jest dopasowywanie obrazka do rozmiaru okna przeglądarki, przez co od razu mamy "ogląd całości". Faktyczny rozmiar ilustracji pozostaje jednak bez zmian (tj. ok. 500 x 700 px, czasem więcej). Niestety, nie można zapisać grafiki wyświetlanej w oknie, bo tak jest napisany skrypt.

Tym niemniej, można to obejść. Aby obejrzeć obrazek w "normalnych" rozmiarach należy go po prostu otworzyć w nowym oknie (prawoklik na link -> Otworz w nowym oknie/karcie). W ten sam sposób można zapisać wybraną ilustrację (prawoklik -> Zapisz element docelowy jako...)

 Do góry

13. Kto za tym wszytkim stoi?

Autorką strony jest kobieta, używająca pseudonimu "SOWA".

Proszę nie adresować listów czy wpisów w Księdze Gości per "PAN", bo mnie to po prostu wkurza. Teksty na stronie piszę w 1. osobie, więc trzeba być naprawdę ignorantem, aby nie rozróżniać końcówek osobowych czasowników :-/

Autorstwa Sowy są teksty, zdjęcia i design, chyba że zaznaczono inaczej.

© Sowa
6.02.2011

 Na skróty
Początki
Redakcja
Podziękowania
FAQ


 Do góry