Sztuka cmentarna


Leksykon symboli nagrobnych i cmentarnych

Ręka w chmurze lub sięgająca z niebios

Jak nietrudno się domyślić, jest to ikonograficzny "skrót myślowy" dla zilustrowania boskiej lub w ogóle nadprzyrodzonej interwencji.

Szczególnie często (ale nie wyłącznie) wykorzystywano ten motyw w sztuce religijnej, gdzie zabronione było tworzenie wyobrażeń Boga (judaizm, niektóre odłamy protestantyzmu). Z drugiej strony wizerunek ręki sięgającej z niebios nierzadko pojawiał się również w emblematyce, będącej z kolei jednym ze źródeł inspiracji dla twórców pomników nagrobnych.

Na nowożytnych macewach często można więc dostrzec wizerunek sięgającej z niebios ręki ścinającej drzewo lub kwiat, któryż to motyw pojawiał się i na epitafiach chrześcijańskich. Przypominano w ten sposób o Boskiej mocy dawania, ale także odbierania życia. Zazwyczaj właśnie Jego dłoń raziła z niebios śmiertelników, lecz pojawiały się i takie przedstawienia, gdzie artysta wyraźnie ukazywał piszczele należące do personifikacji Śmierci.

© Sowa
10.09.2012

Zobacz też: ręce w geście błogosławieństwa :: ręka trzymająca gęsie pióro :: ręka trzymająca młot :: ręka wrzucająca monetę do skarbonki

PRZYKŁADY


Do góry