Sztuka cmentarna


Leksykon symboli nagrobnych i cmentarnych

Lilia

Już od czasów starożytnych lilia była popularnym symbolem piękna i dostojeństwa, toteż władcy chętnie wykorzystywali ją jako motyw zdobniczy np. berła lub element herbu (por. lilie Bourbońskie), ale i "zwykła" architektura chętnie odwoływała się do szlachetnych proporcji tego kwiatu.

W kulturze europejskiej dominuje jednak jej biblijna interpretacja, utożsamiająca białą lilię z czystością, niewinnością, dziewictwem i wypływającą stąd szlachetnością. Właśnie ten kwiat ukazywali artyści w dłoniach anioła zwiastującego Marii Dziewicy narodzenie Chrystusa (chociaż Ewangelia o nim nie wspomina), toteż lilia jest atrybutem głównie (choć nie wyłącznie) Matki Boskiej, a także personifikacji Wstydliwości.

Na pomnikach nagrobnych lilia stała się bardziej widoczna dopiero w XIX w. Jako ornament towarzyszyła przedstawieniom Marii (orędowniczki ludzkości), choć o wiele częściej znajdziemy ją na grobach dzieci i młodych dziewcząt, gdzie symbolizowała ich niewinność lub leciwych starców, gdzie z kolei nawiązywała do ich cnotliwego, pobożnego życia.

© Sowa
10.09.2012

Zobacz też: kwiat

PRZYKŁADY

  • Bartłomiej Mazurek, Nagrobek Wiesi Minchejmer na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, 1907 r.
  • Bolesław Dobrzyński, Nagrobek Maryli Leoniak (zm. 1914 r.) na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.


Do góry