Cmentarze


Cmentarz luterański na Kępie Zawadowskiej

Lokalizacja: ul. Syta (?), Wilanów
Data założenia/likwidacji: 1832 r. / 1944 r.
Obszar: bd

Historia:

Znajdował się obok szkółki i domu modlitwy "Oleandrów", a został zlikwidowany po wyjeździe kolonistów niemieckich w lipcu 1944 r.

Jest jednym z niewielu warszawskich cmentarzy ewangelickich, który został uporządkowany i uniknął zamiany w lokalne śmietnisko. Jak informuje, umieszczona przy bramie tablica, dokonało się to w 2002 r. ze środków Gminy Wilanów. Widać czasem radni jednak coś robią dla "dobra ludzkości" ;-)

Na nekropolię dotarłyśmy z Salissą pod koniec marca 2005 i mimo że od owego uporządkowania upłynęły trzy lata, cmentarzyk był w miarę zadbany, tzn. nie trzeba się było przedzierać przez żadne krzaki, a gdzieniegdzie postawiono nawet znicze - widomy znak pamięci.

Zachowało się niewiele nagrobków, przeważnie skromnych kamiennych kloców i tablic, gdzie jedyną ozdobą były porośnięte mchem litery lub zardzewiały krzyż.

Cmentarzyk ogrodzony jest cokolwiek rozpadającym się murkiem oraz posiada skromną, metalową bramę z datą "1932". Czy jest to pamiątka jakiegoś jubileuszu czy też przypadek nadarzył bramę z jakiegoś innego cmentarza, nie wiem...

© Sowa
7.04.2005


Do góry