Cmentarze


Wspólny cmentarz ewangelicki na Tarchominie

Lokalizacja: ul. J. Mehoffera, Tarchomin/Anecin
Data założenia/likwidacji: przed 1853 r.1 / 1941 r.
Obszar: 1000 m22

Historia:

Marian Gajewski pisze o tym cmentarzu jako o położonym w Dabrówce Szlacheckiej. Problem w tym, że owa miejscowość od Tarchomina, gdzie (jak sam autor wspomina) miały znajdować się pozostałości nekropolii, jest cokolwiek daleko. Odnoszę wrażenie, iż doszło tu do wymieszania informacji o dwóch cmentarzach, ostatnio odkryłam bowiem, że na terenie Białołęki było ich niemało.

Tak czy siak zamieszczam poniżej informacje o rzekomej "dąbrowskiej" nekropolii, które muszą Wam wystarczyć do czasu, aż uda mi się coś konkretnego ustalić.

Rzeczony cmentarz miał więc zastąpić zlikwidowany cmentarz na Kępie Tarchomińskiej. Oprócz grobów mieścił się na nim drewniany budynek szkoły i zboru.

Nekropolia została zamknięta przez hitlerowców w 1941 r., po przesiedleniu kolonistów niemieckich ze Świdrów i Kępy Tarchomińskiej na zachód. Budynki spaliła żandarmeria w 1944 r.

Obecnie na jego terenie znajduje się cmentarz katolicki (przy ul. J. Mehoffera) i ponoć jeszcze w 1989 r. można było znaleźć siedem nagrobków protestantów z l. 1924-19363.

Mnie udało się naliczyć sześć mogił z niemieckobrzmiącymi nazwiskami, pochodzących nawet z 2. poł XIX w. Nie szukałam jednak dokładnie, a poza tym kryterium "germańskiego" nazwiska jest cokolwiek zawodne, gdyż na cmentarzach luterańskich nieraz trafiałam na różnych "-skich" itp.

Na podstawie lokalizacji tych ocalałych mogił, można przypuszczać, iż dawna nekropolia ewangelicka rozciągała się na pewno na obszarze od głównej alei (pierwsza w prawo od wejścia) do kaplicy, umieszczonej w centrum dzisiejszej nekropolii.

© Sowa
7.04.2005

Przypisy:

  1. Taką datę nosił najstarszy ewangelicki (jak mi się zdaje nagrobek), jaki znalazłam, należący do Ludwiki z Dąbrowskich Jabłonowskiej Unruh.
  2. M. Gajewski, Urządzenia komunalne Warszawy : zarys historyczny, (Biblioteka Syrenki), Warszawa 1979, s. 417.
  3. K. Mórawski, Przewodnik historyczny po cmentarzach warszawskich, Warszawa 1989, s. 84.


Do góry