Cmentarze


Rzymsko-katolicki cmentarz na Tarchominie

Lokalizacja: ul. Józefa Mehoffera
Data założenia: ok. 1518 r.
Obszar: 2,2 ha (stan na 1975 r.)

Historia:

Cmentarz założony został prawdopodobnie równocześnie z parafią czyli w XVI w.

W 1945 r. przyłączono doń nieczynny cmentarz luterański (0,1 ha), z którego do 1989 r. zachowało się ok. siedem mogił. W 1959 powiększono go do rozmiarów 2,2 ha. Połączono go również z niewielką nekropolią kościoła polsko-katolickiego, ale obecnie nie ma wyraźnie wyodrębnionej kwatery jego wynznawców.

Okiem turysty:

Cmentarz położony jest częściowo na wzniesieniu, co dodawałoby mu niewątpliwie uroku, gdyby nie ta wszechobecna tandeta nowoczesnych grobów, wśród których znajdują się nieraz prawdziwe "perełki"...

Widać też, że zarząd nekropolii troszczy się, aby każdy parafianin mógł złożyć swe szczątki w poświęconej ziemi, gdyż na dołączanych terenach nie marnuje miejsca na sadzenie drzew czy zostawienie odpowiedniej odległości między grobami. Zresztą, jak wynika z prasy lokalnej, ostatnie powiększenie nekropolii dokonało się cokolwiek bezprawnie1.

Generalnie tarchomiński cmentarzyk nie prezentuje się nadzwyczajnie: taż sama co wszędzie lastryka, gdzienigdzie urozmaicona skromnymi, piaskowymi nagrobkami z początku XX w.

Często serce się kraje i krew burzy na widok ślicznie wykończonego XIX-wiecznego nagrobka, przywalonego gruzem (pozostałościami po innym pomniku?), na który okazjonalnie wyrzuca się śmieci. Nikt się nie przejmuje umieszczonym obok przypomnieniem, iż to także jest miejsce pochówku. Tuż obok, oparta o drzewo, znajduje się tablica wykopana z grobu Rozali Mańk (zm. 1921 r.) i Anny Kurek (zm. 1945 r.). Nie zdziwiłabym się, gdyby nad ich kościmi znajdował się nowy, wystawiony zupełnie innemu właścicielowi pomnik. Cóż, życie toczy się dalej...

© Sowa
8.05.2005

Przypisy:

  1. Por. np.: G. Cisowski, Kroczący cmentarz, "Echo Białołęckie" 2003, nr 3 (48).


Do góry