Cmentarze


Organizacja i ochrona cmentarzy

Powinam uruchomić ten dział już dawno, dawno temu, ale jakoś tak materiałów nie mogłam znaleźć, a poza tym czuję się raczej niekompetentna w kwestiach, które są bardzo związane z ustawodawstwem i w ogóle tym prawniczym bełkotem.

Jakiś czas temu otrzymałam sygnał od mieszkańca Płocka o likwidacji starych nagrobków na jednym z tamtejszych cmentarzy. Niedawno też włóczyłam się po dawnych, zapuszczonych w większości nekropoliach ewangelickich w Warszawie i pomyślałam, że trzeba się dokształcić, gdyż to niemożliwe, aby tak rażące zaniedbania i lekceważenia nie były w jakiś sposób karane przez prawo.

Niestety, jak przekonacie się z zamieszczonych artykułów, niewiele można zrobić.

Inna rzecz to sama organizacja cmentarzy. Okazuje się, że wcale nie muszą one wyglądać tak koszmarnie, jak to jest zazwyczaj. Prawo określa bowiem np. odległość między grobami oraz nakazuje dbałość o drzewostan. O tym możecie przeczytać w pierwszym opracowaniu, które jest właściwie streszczeniem pracy ks. Andrzeja Sobczaka pt. Poradnik cmentarny : kościelne i cywilne normy prawne o cmentarzach i chowaniu zmarłych wraz z orzecznictwem, Gniezno 2003.

© Sowa
30.04.2005


Organizacja cmentarzy

Barbara Affek-Bujalska, Podstawy prawne ochrony cmentarzy

Juliusz Wendlandt, Ochrona prawna obiektów zabytkowych


Do góry